Batáty

Povijnice batátová je speciální odrůda brambor, která má svůj původ v Jižní Americe. Používá se podobně jako brambora žlutá, jen není úplně vhodná k vaření ve vodě. Výborná je pečená v troubě, smažená nebo se přidává do těsta na pečení. Jsou daleko výživnější než obyčejné brambory a obsahují vitamíny A,B a C.

červené brambory

Vyzkoušejte tento jednoduchý recept:

Pečené batáty

Ingredience:


        2 batáty


        olivový olej


        větvička rozmarýnu


        sůl, pepř


        dip: zakysaná smetana, 2 rozmačkané stroužky česneku, sůl, pepř, libeček

Postup:


        Troubu předehřejte na 200 stupňů. Bramboru uprostřed překrojte a z půlek udělejte 4 dílky. Dejte je do hlubší mísy. Zalijte 3 lžícemi olivového oleje, osolte, opepřete a přidejte na drobno nakrájené rozmarýnové jehličky. Důkladně promíchejte a vyložte je na plech s pečícím papírem. Pečeme v troubě asi 25 minut.


        Během pečení si připravte dip. Smíchejte všechny ingredience dohromady a nechte chvíli odležet, aby se chutě propojily.

sladké brambory

Jak si vypěstovat batáty

Dají se pěstovat úplně krásně v našich klimatických podmínkách a nejsou vůbec náročné, nepotřebují žádnou speciální péči.

Můžete si koupit naklíčené batáty ve specializovaných e-shopech nebo si je nechat naklíčit doma. Pokud si je chcete nechat naklíčit doma, postup je následující: Do každé batáty napíchejte dokola párátka tak, aby byla v hodní třetině. Do větších sklenic napusťte vodu a do ní dejte připravené brambory. Měly by být ponořené do spodní třetiny. Během jednoho měsíce by se měli ukázat první klíčky. Pěstovat je můžeme ve velkém květináči doma nebo na zahradě. Sázejte je hluboko a moc je nezalévejte, velmi dobře snášejí suchá období. Mají rádi hodně písčitou půdu. Ideálně je zasaďte na konci května a sklízejte v září či říjnu, až uvidíte, že lodyhy jsou zaschlé. Dávejte si při tom pozor, abyste nijak neporušili samotnou hlízu, museli byste jí okamžitě spotřebovat.